Biyografi

Yazar Resmi

Robert Poudérou

Aslında senaryo yazarı olmak üzere yola çıkan Robert Poudérou (1937 Mensignac, Dordogne/Fransa) tiyatro dünyasına skeçleri ile adımını atar; bunlardan otuz kadarı Trois Baudets tiyatrosunda sahnelenir (1970-1973). 1975 yılında ilk tiyatro eserini (La Petite Mécanique ) yazar, o tarihten günümüze kadar tiyatro, radyo, sinema ve televizyon için yazdığı pek çok esere imzasını atar. Eserleri (Tu entends la mer et La Femme au foyer ) pek çok tiyatro sahnesi, radyo ve televizyon (TF1)kanalı aracılığı ile izleyici ve dinleyicileri ile buluşur.
Kırka yakın tiyatro eseri, başta Fransa (özellikle de L’avant-scène théâtre) olmak üzere, Almanya ve Japonya’da yayınlanır.
Sinemada; dialogist (Julie était belle /J.R Saurel, 1977), ko-dialogist (Georges Clair / Clodo), ko-senarist olarak uzun ve kısa metraj ( Jardin Secret / P. Pommier) eserlere imzasını atar.
Televizyonda ise - Cités à la dérive /Robert Manthoulis (TF1, 1987); Les Enfants de Lascaux / Maurice Bunio (1990), Marion et son tuteur / Jean Larriaga (1998) ortaklıkları ile adı geçen dizi filmlerin dialoglarını kaleme alır.