Biyografi

Yazar Resmi

Lütfiye Aydın

1949 yılında Gaziantep’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada, yüksek öğrenimini de İzmir Eğitim Enstitüsü’nde tamamladı.1972 yılında Giresun Kız İlköğretmen Okulu’nda başladığı Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenliğini daha sonra Mardin/Midyat, Zonguldak/Devrek ve Gaziantep Liselerinde sürdürdü.12 Eylül’den sonra Ankara’daki Film Radyo TV ile Eğitim Merkezi’ne geçerek, eğitim programları yazarı olarak çalışmaya başladı. FRTEM’de bir yandan eğitim filmleri için senaryolar, radyo programları yazarken öte yandan da öyküler kaleme aldı.
İlk kitabı İkili Yalnızlık’tan (1985) sonra, sırasıyla öteki öykü kitapları Cemre (1990), Senginsemai Bir Ölüm (1992), Ölüm Erken Bir Akşamdır (1994) yayınlandı. Kültür Bakanlığı Öykü Büyük Ödülü’ne değer bulunan Tsunami’den(1998) sonra Gri Gül adlı öykü kitabına da 2005 Rıfat Ilgaz Ödülü verildi. Öyküde olduğu gibi yazdığı radyofonik oyunlarla da pek çok ödülü olan yazarın ayrıca Madımak yangınından sonra sağaltığı dönemini anlatan Kül Tablet (1997) adında bir anlatı kitabıyla Anka Kentim Antep’im(2008) adlı bir de kent kitabı yayınlandı. Pek çok dergide, seçkide yazıları yayınlandı.
Varlık, Türk Dili, Kıyı, Cumhuriyet Kitap,Karşı, Fayton, Beşparmak, Afrodisyas Sanat, Aykırı Sanat, Yazıt, İnsancıl, Notos gibi dergilerin kimilerinde öyküleri, kimilerinde de eleştiri ve tanıtım yazılarıyla ropörtajları yayınlandı. Bir süre Edebiyatçılar Derneği Genel Sekreteri olarak da görev aldığı yazın dünyasında, daha çok ‘öykücü’ kimliğiyle tanındı.
Evli. Yetişkin bir kızı, ülkenin her yanında dostları var.