Biyografi

Yazar Resmi

Altan Alkan

1970 Ankara doğumlu Altan ALKAN, sanat yaşamına 1987 yılında Altındağ Belediyesi Gençlik Tiyatrosu’nda başladı. Burada Devlet Tiyatrosu’nun değerli yönetmenleri Yıldıral AKINCI ve Tayfun ORHON yönetiminde Büyücü Hoca, Ben Orhan Veli ve Keşanlı Ali Destanı oyunlarında görev aldı.
1989’da Ali HÜROL ile birlikte çalışmaya başladı. Burada Ziraat Bankası Çocuk Tiyatrosu, Etibank Sanat ve Etibank Çocuk Tiyatrosu’nda yetişkinlere yönelik olarak İşte Paris ve Hangisi Karısı? adlı oyunlarda ve çok sayıda çocuk oyununda görev aldı. Kendi yazdığı Bir Çiçektir Dünyamız adlı çocuk oyunu, yine Etibank Çocuk Tiyatrosu bünyesinde Ali HÜROL yönetiminde sergilendi.
Aynı yıllarda TRT Ankara Televizyonu’nda seslendirme sanatçısı olarak çalışmaya başlayan Altan ALKAN, 1992-1993 sezonunda Ankara Sanat Tiyatrosu’na geçti. Burada Rutkay AZİZ yönetiminde Sakıncalı Piyade ve Altan GÖRDÜM yönetiminde 403. Km adlı oyunlarda rol aldı.
Altan ALKAN daha sonraki süreçte, Gökkuşağı Oyuncuları Tiyatrosu ile birlikte yönetmen Cezmi BASKIN’ın idaresinde Özgürlüğün Bedeli ve Midirfillik adlı oyunlarda çalıştı.
1995 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi’nde diksiyon ve etkili konuşma dersleri vermeye başladı.
1996 yılında sanat hayatına bir başka renk daha eklendi: haber spikerliği ve program yapımcılığı. TESK FM’de haber spikeri, program yapımcısı ve sunucusu olarak, Capital Radio’da da haber spikeri olarak görev yaptı.
1997-1998 yılları arasında NTV Haber Kanalı’nda haber seslendirmeni olarak çalıştı.
1998 yılında Hayal Perdesi’ni kurdu; bu onun kendisine ait tiyatro okulu ve salonuydu.
Ankara Devlet Tiyatrosu’nda Levent NİŞ’in yönettiği Barış Gezegeni ve Gül GÖKÇE’nin yönettiği İki Kova Su adlı çocuk oyunlarında rol aldı.
Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Mustafa MUTLU ve UNİMA idaresinde düzenlenen eğitimde Karagöz Sanatçısı olarak yetiştirildi; takip eden süreçte, Uluslararası Kukla ve Gölge Oyunları Birliği UNİMA Yönetim Kurulu üyesi seçildi.
2003 yılında kurulan Kanal B Televizyonu’nda Ana Haber Spikeri olarak göreve başladı. Uzun yıllar bu kanalda Günce ve Genç Düşünce programlarında yapımcı ve sunucu olarak çalıştı. Başkent Üniversitesi Yayınları’na ait Bütün Dünya dergisi için Habercik köşesini hazırladı.
2006-2009 yılları arasında Başkent Üniversitesi’nde diksiyon ve etkili konuşma dersleri verdi.
2009 yılı itibarıyla Altan ALKAN’ın yaşamına sanatın bir başka dalı daha girdi: Fotoğrafçılık. BBC Türkçe ve MAG dergilerinde çektiği fotoğraflar yayınladı. Çeşitli resim katalogları ve toplumsal projeler için fotoğraf çalışmaları gerçekleştirdi.
ALKAN, çeşitli sinema filmleri ve dizilerde de rol aldı. Cahide, Yazılar Filmmatik, Behzat Ç. Ankara Yanıyor gibi sinema filmlerinde ve Ferhunde Hanımlar, Bizim Evin Hâlleri dizilerinde çeşitli roller üstlendi.
2010’da Kentpark AKM Sahne’de Peter Pan ve Arkadaşları Sihirli Kitabın Peşinde adlı çocuk oyununu yönetti.
Altan ALKAN, hâlen Tiyatro Garaj 1112 de oyunculuk mesleğini sürdürmekte ve Sadri Alışık Akademi’de diksiyon eğitmenliği yapmaktadır. Bununla birlikte, TRT Ankara TV’de seslendirmen ve TRT HD’de Yüzde Yüz Oto programında sunucu olarak çalışmaktadır.