Gökyüzü Hapsi (Caging Skies) Hakkında

marbecks-2_orig

 

“Christine Leunens’in romanı nesirden çok şiir gibidir. Yazar, Caging Skies’da kişinin kendini haklı çıkarması üzerine büyüleyici bir psikolojik çalışma sunuyor. Leunens, karakterleri için canlı ve şehvetli bir dünya yaratma yeteneğine sahip. ”

Cushla McKinney- Otago Daily Times

 

“Tamamen zorlayıcı.”

Woman’s Weekly (YZ)

 

“Leunens güçlü, yaratıcı ve zeki bir psikolojik dram sunuyor. Takıntılı sevgi ve kendini kandırma ile uğraşırken gerçek ve yalanları politik ve kişisel düzeyde işliyor.”

Nelson Mail (YZ)

 

“Tüm kuralları yıkan bir roman. Buna rağmen ya da belki de bunun sonucu olarak, okuduğumda beni rahatsız eden ve halen rahatsız etmeye devam eden, sürükleyici bir roman.”

New Zealand Books

 

“Bu büyük hikâye boyunca çok çeşitli psikolojik ilişkilere tanık oluyoruz. Bu bir yazar için hırs gerektiren, önemli bir başarıdır. Leunens, iki insanın doğasını ve bunlar arasındaki karmaşık ilişkileri yakalamak için olağanüstü bir iş yapıyor. Yaratıcı, cesur, tekil, maceracı bir roman.”

David Hill Nine – Nine to Noon, Radio NZ National

christinecrop-1068x833

 

“Hitler Gençliğinin hassas çocuklar üzerindeki etkisini net bir şekilde kaleme almış.”

Lynn Freeman – Radio NZ National

 

“Bu ilginç romanın en iyi yanı, tarihimizde bazılarının reddettiği şeyleri gösterme kabiliyetidir: acı çekmenin bazı insanları neden daha hassas kılarken diğerlerini daha acımasız hale getirdiği ve insan onuruna gösterilen öfkenin bir savaşta galibiyet ve mağlubiyet arasındaki çizgiyi nasıl bulanıklaştırdığı.”

Elle

 

“Karmaşık bir karanlık aşk.”

El País – R.Garzon

 

“Yaşamı somut bir şekilde deneyimlemeyi sağlayan kontrolden çıkmış bir yalan silsilesinin analizi. Yalan, gerçeği değiştirmez ya da inkâr etmez, ancak kişinin isteklerinin plazması haline gelir ve gereksinimlerini ayarlayan bir etkendir. Yalancının kendisi, bilinçli bir şekilde, kendini hakikat, sahtelik, kurgu ve özgün olanı oluşturan sanal bir evrende kafeslenene kadar kendini aldatma sarmalına düşer.”

Ruggero Bianchi – La Stampa

 

“Nadir. Güçlü. Bu yazarı gözden kaçırmayın. ”

RadioRai2

 

“Christine Leunens’i okumak, güzel üslubunu yakalamak gerçekten büyük bir zevk. Caging Skies, tutku imparatorluğunun başarılı bir otopsisidir. Kahramanın başarısızlıklarında kendini tanımak imkânsızdır ”

Aurélia di Donato – Evene

 

“Bu güzel, garip ve korkunç konunun neden daha önce hiç ele alınmadığını merak ediyorum. Biraz daha kısa ele alınsa bir şaheser olacağı açık. Bu haliyle dahi kitap oldukça etkileyici ve okurları acayiplik ve güç hakkında fikir sahibi yapıyor.”

Dominique Fernandez – Le Nouvel Observateur

 

“Güzel, güçlü, farklı ve hırslı bir roman. Nadir görülen bir ilişki türünü anlatıyor: Öyle bir aşk ki dış dünyayı yok edene kadar kilitliyor, izole ediyor, kolonileştiriyor. Bu tür bir tutku doğal olarak yalanı ve gerçeklikleri giyinip kuşanmayı gerektirir. Caging Skies okurlarının hikâyenin sürpriz gücünden rahatsızlık duyacağına şüphe yok. Öyle bir rahatsızlık ki, okuduktan sonra sona eren, romanın nadir görülen gücünü ortaya çıkaran, okurları bu gücün içine çeken, gerçekten iyi bir kitabın işareti olan derin bir rahatsızlık. Christine Leunens’ın her zaman şaşırtıcı ve büyüleyici olan bir hakikati vardır. Caging Skies unutulmayacak kitaplardan biri.”

Jean Soublin Le Monde

Juan José Arreola Hakkında

Nisan 19, 2019