Biyografi

Yazar Resmi

Oğuz Tümbaş

1946 yılında Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde doğdu. Ankara’da Gazetecilik Yüksek Okulu’ndan 1970 yılında mezun oldu. Devlet İstatistik Enstitüsü Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT Haber Merkezi’nde çalıştı. 2008 yılında TRT İzmir Haber Müdürlüğü’nden emekli oldu.
İlk şiiri 1965 yılında İstanbul’da yayınlanan Sanat Dünyası Dergisi’nde çıktı. Ankara’da yayımlanan Çele ve Meltem dergilerinin sorumluluğunu üstlendi. Afrodisyas Sanat, Agora, Akköy, Alaz, Ardıçkuşu, Aykırı Sanat, Beşparmak, Damar, İzmir İzmir, Deliler Teknesi, Çini Kitap, Kasaba Sanat, Kasabadan Esinti, Kurşun Kalem, Mavi, Mühür, Simge, Şehir, Ünlem, Yaşam Sanat gibi yazın dergilerinde şiirler ve yazılarla görünmeyi sürdürüyor.
Habercilik dalında İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nden bir çok ödül kazandı. Gaziantep’te “Kent Kültürüne Katkı Büyük Ödülü” verildi.
Oğuz Tümbaş, İzmir Gazeteciler Cemiyeti, Ege Kültür Platformu Derneği, Türkiye Spor Yazarları Derneği, Dil Derneği, Cumalı-Seferis Gökyüzü Kültür ve Sanat Derneği, Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Derneği üyesi.
1979’dan beri Sevgi’yle evli, Senem ve Okan’ın babası.

Kitapları:
Yürek Söylencesi 1998
Bellek Pazarı 2002
İnce Oda 2007
Küşüm Çınlaması 2011
Oğuz’ca Yolculuk 2011