Kitaplar

Confabulario

Kendine özgü mizah anlayışı, gerçeklik ve fantastik öğeler arasında sınırları kaldırma yeteneği ve metaforlarının keskinliği ile tanınan Juan Jose Arreola, yirminci yüzyılın önde gelen deneysel kısa öykücüleri arasında yer alıyor. Çokyönlülüğü, geçmiş ve günümüz hakkındaki geniş ve derin bilgisinden, bu bilgisini insanlığı anlamak için kullanmasından kaynaklanan yazar, edebiyat, tarih, antropoloji ve psikolojiye olan yakınlığı ve gerçeklere dair zengin söylemleriyle okurların ilgisini acı ama şiirsel, hiciv dolu ama nükteli anlatımıyla artırıyor.

Confabulario’da insanlığın ahmaklığına dair acı eleştirilerini kaleme alan Meksikalı yazar, bir yandan okurları derinden yaralarken bir yandan da gülümsetiyor. Toplumun gizli kalmış yalanlarını, ikiyüzlülüklerini, yanlış değerleri ve kötü ahlakı yüzümüze vuruyor.

[koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/confabulario/671042" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/confabulario-juan-jose-arreola/9786059158862" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/confabulario/487192.html&manufacturer_id=212206" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button]

Quick View
Devamını oku

Özel Harekatçı Olmak II

“Önce hangisi oldu tam olarak sırasını hatırlamıyorum, bas tonlarda insanın içini çeken güçlü bir ıslık, “gajjj” diye bir ses, akabinde bir şaklama geldi. Her yer yeşil, kırmızı, mavi, keskin parlak ışıklarla kaplandı. Belimde müthiş bir sızıyla birlikte ayaklarım yerden kesildi. Bir deprem oluyormuş gibi her yer sarsıldı. Nizamiyenin yan duvarındaki korkuluk, kökünden sökülüp uçmuş ve uç demirlerinden biri ok gibi ayağımın tabanından girerek beni yere çivilemişti. Nizamiyenin iç tarafında, bana altı yedi metre kadar yakın iki arkadaş yanıyordu. Biri hareketsizdi ama diğeri ellerini gökyüzüne doğru uzatmaya çabalıyordu. Alevler harlayıp yükseldiğinde nizamiyenin arkasındaki bahçede sağa sola kibrit kutusu gibi fırlamış araçlar ve ön tarafı tamamen soyulup yıkılmış başkanlık binası görünüyordu. Bahçede yerde yatan onlarca Özel Harekatçı vardı. Mahşer günü bu muydu? Mohaç mı, Malazgirt mi, Çanakkale mi, Sakarya mı; neresiydi burası?”

Orası Gölbaşı, tarih de 15 Temmuz!
Bu kitapta Özel Harekatçıların anıları var. Bir kısmı yakın tarihimizdeki önemli terör olaylarının perde arkasını anlatıyor, bir kısmı da terör olaylarının meydana geldiği coğrafyaların gerçeklerini.
Haini de yiğidi de bitmeyen ülkemizde milletimiz yaşananları bilsin diye kaleme alınmış Özel Harekatçı Olmak II’de çok şey sorgulayacağız.

 

[koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Özel-Harekatçı-Olmak-2-Kolektif/dp/6059158854" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/ozel-harekatci-olmak-ii-suheda-ordusunda-bir-tabur/666959" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button][koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/ozel-harekatci-olmak-2-kolektif/9786059158855" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Ozel-Harekatci-Olmak-2/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0001782350001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/ozel-harekatci-olmak-2-amp-suheda-ordusunda-bir-tabur/480135.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Ozel-Harekatci-Olmak-2/Edebiyat/Turk-Gunluk-Ani/urunno=0001782350001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]

 

Quick View
Devamını oku

Dörtyol Ağzı

Finnish Booksellers’ Association Ödülü

The Grand Finnish Journalism 2014’ün En İyi Kitabı Ödülü

 

Dörtyol Ağzı keskin olduğu kadar kışkırtıcı bir roman.

-Savon Sanomat

Yabancılaşma deneyiminin, aile tarafından dışlanmanın anlatıldığı; sessiz ve bir o kadar da katı toplumun insan onuruna etkisinin ele alındığı roman, okuru kendi iç deneyimlerine yönlendiriyor.

-The Grand Finnish Journalism Jürisi

İhtiyacı olan ancak her zaman birbiriyle yapamayan insanların, farklılık ve dayanıklılığın, hayal kurabilmek için birey olmanın gerekliliğini anlatan; ustaca dokunmuş, fırça darbeleri güçlü karakterle atılmış, boyasına duygu katılmış bir durum hikâyesi.

-Finnish Prize Jürisi

 

[koo_button url="https://www.amazon.com/Dortyol-Tulan-Yanardag-Kinnunen-Kostem/dp/6059158668" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon [/koo_button] [koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Dörtyol-Ağzı-Tommi-Kinnunen/dp/6059158668/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1542624557&sr=8-1&keywords=dörtyol+ağzı" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/dortyol-agzi/556171" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/dortyol-agzi-tommi-kinnunen/9786059158664" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Dortyol-Agzi/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001700152001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/dortyol-agzi/423158.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Dortyol-Agzi/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001700152001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]
Quick View
Devamını oku

Koşucular

2018 MAN BOOKER ÖDÜLÜ

Koşucular, kötülüklerin dünyanın içine işlediğine inanıyorlardı. İnsan bir yerde durup kalırsa, işte o vakit kötülüğün gücünün en yüksek seviyeye erişeceğini düşünüyorlardı. Kötülükten korunmanın tek yolu, yolculuk yapmak, hareket etmektir. Peki, çağdaş 'koşucular' kimdir?
Aramızda bunlardan kaç kişi kaldı?
Bu kitap, dünya, deneyimlerimizin kakofonisine ve uyumsuzluğuna dünyanın tek bir biçimde bütünleştirilmesinin olanaksızlığına, dünyadaki keşmekeşe, bölünüp yeni şekiller oluşturmasına karşın sadık olmaya çalışıyor. Bense onun kenarda kalan, anlatılması olanaksız, bulanık alanlarına ve çevrelerine sadığım. Hatalarımı yineliyorum ve bunun gerekli olduğunu düşünüyorum.
Olga Tokarczuk

 

[koo_button url="https://www.amazon.co.uk/Koşucular-Olga-Tokarczuk/dp/6059158323" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon [/koo_button] [koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Koşucular-Olga-Tokarczuk/dp/6059158323" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/kosucular/497146" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/kosucular-olga-tokarczuk/9786059158329" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Kosucular/Olga-Tokarczuk/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000700295" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/kosucular/392072.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Kosucular/Olga-Tokarczuk/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0000000700295" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]

Quick View
Devamını oku

Ben Oyum

Tiflis’te karşı komşuları olan, kendinden yaşça büyük bir erkeğe karşılıksız aşkla bağlanan Nia, geçen elli yılın ardından yaşadıklarını ve ergen hassasiyetini sorguluyor.

Naira Gelaşvili, bir kadının gençlik ve yaşlılıkta çektiklerini aciz egosuyla diyalog kurarak tasvir ederken incelikli bir başarı yakalıyor.

“Ben Oyum” 2013 yılında, Gürcistan’ın en önemli edebiyat ödülü olan SABA Ödülü'nde Yılın En İyi Romanı seçildi.

 

[koo_button url="https://www.amazon.co.uk/Ben-Oyum-Naira-Gelaşvili/dp/6059158714" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon [/koo_button] [koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Ben-Oyum-Naira-Gelaşvili/dp/6059158714" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/ben-oyum/608802" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/ben-oyum-naira-gelasvili/9786059158718" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Ben-Oyum-Clz/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001739386001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/ben-oyum/446127.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Ben-Oyum-Clz/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001739386001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]

Quick View
Devamını oku

Beethoven Kuş Gözlemcisi miydi?

Beethoven’ın İkinci Senfonisine ilham veren hangi kuştur?

Kuşlar aleminin en fedakâr babası hangisidir?

Bu kitapta, bu ve bunun gibi kuşlarla ilgili sorulara cevap arayacağız. Bu sırada edebiyat, bilim, din, sanat ve popüler kültür alanlarına dalacak ve buradan örneklere başvuracağız. Hem tanrılar gibi tapılan hem de şeytan gibi taşlanan kuş türleri, bilim alanında gelişmeler yapılmasına ve bir de savaşın çıkmasına sebep olmuştur. Elinizdeki bu eğlenceli kitap, kuşların tarihteki ve kültürümüzdeki yerini ortaya koymaktadır.
Kuşlar, tarihin başlangıcından beri bizimle beraber. ”Beethoven Kuş Gözlemcisi miydi?” bu yakın ilişkiye farklı bir bakış açısı getirerek en kritik sorulardan birinin cevaplanmasına yardımcı oluyor:

“Peki ya kuşlar bizim için ne yaptı?”

[koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Beethoven-Gözlemcisi-Miydi-David-Turner/dp/605915865X" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/beethoven-kus-gozlemcisi-miydi-/556170" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/beethoven-kus-gozlemcisi-miydi-david-turner/9786059158657" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Beethoven-Kus-Gozlemcisi-Miydi/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001700151001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/beethoven-kus-gozlemcisi-miydi/423159.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Beethoven-Kus-Gozlemcisi-Miydi/Bilim/Populer-Bilim/urunno=0001700151001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]

Quick View
Devamını oku

Aşk Nedir

Filozof Carrie Jenkins romantik sevginin doğası üzerine, insancıl ve bilimsel unsurları uzlaştıran cesur yeni bir teori önermektedir. Aşk toplumsal bir yapı da olabilir –romantik peri masalı- biyolojik bir fenomen de –endişe uyandıran kalp çarpıntıları-.

Bu eserin arkasındaki derin motivasyon ise romantik sevgiyi anlamanın sorumluluğumuz olduğudur. Aşk, potansiyel olarak tehlikeli bir güçtür ve biyolojik yapılarımızla sosyal yaşantımızdaki dayanakların imzası altındadır. Genellikle aşkı anlaşılmaz ve kontrol dışı olduğunu varsaymaktayız ancak bu, aşkı anlama ve büyüsü bozulduğunda düzeltme konusundaki sorumluluğumuzdan vazgeçmenin bir yoludur.

 

[koo_button url="https://www.amazon.com/Ask-Nedir-Carrie-Jenkins/dp/6059158730" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon [/koo_button] [koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Aşk-Nedir-ve-ne-olabilir/dp/6059158730" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/ask-nedir-ve-ne-olabilir/614745" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/ask-nedir-ve-ne-olabilir-carrie-jenkins/9786059158732" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/Kitap/Ask-Nedir-Clz/Edebiyat/Roman/Romantik/urunno=0001743597001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/ask-nedir-ve-ne-olabilir/450706.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Ask-Nedir-Clz/Edebiyat/Roman/Romantik/urunno=0001743597001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]

 

Quick View
Devamını oku

Umami

Her şey bir boğulma olayı ile başladı.
Kız kardeşinin ölümünü unutmak için günlerini Agatha Christie romanlarına gömülerek geçiren, on iki yaşında ama büyümüş de küçülmüş bir kız olan Ana, Meksiko şehrinin kalbinin derinliklerinde, etrafını beş evin sardığı güneşli mi güneşli bir avlusu olan Çan Sitesi’nde yaşamaktadır. Yaz tatilinin başında evlerinin bahçesini yeşillendirmeye karar verir ve o toprağı kazıp tohumları ektikçe komşuları da sırayla kendi geçmişlerini kazmaya başlarlar. Hikâyelerinden taşan keder, çocuk sahibi olamama, hastalık, telafi etme çabası gibi dalgaların etkisiyle sırlar ve sorular su yüzüne çıkar. “Karım aslında kimdi?”, “Annem neden bizi terk etti?”, ‘‘Zamanı geri alabilir miyim?”, ‘‘Peki yüzme bilen bir kız çocuğu nasıl olur da boğulur?’’

Son derece özgün, neşeli ve hassas bir tarzda yazılmış olan romanda, Jufresa bizleri de kahramanların hayatına; günümüz Meksikası’nın tuhaf olduğu kadar yürek parçalayıcı, kara mizahi portresini yansıtan, ustalıkla arap saçına döndürülmüş hikâyelerine çekiveriyor.

[koo_button url="https://www.amazon.com/Umami-Laia-Jufresa/dp/6059158684/ref=sr_1_4?s=books&ie=UTF8&qid=1544527406&sr=1-4&keywords=umami+laia" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon [/koo_button] [koo_button url="https://www.amazon.com.tr/Umami-Laia-Jufresa/dp/6059158684/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1544527461&sr=1-1&keywords=umami+laia" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Amazon TR [/koo_button] [koo_button url="https://www.pandora.com.tr/kitap/umami/601430" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Pandora [/koo_button] [koo_button url="https://www.eganba.com/kitap/umami-laia-jufresa/9786059158688" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Eganba [/koo_button] [koo_button url="https://www.dr.com.tr/kitap/umami/edebiyat/roman/dunya-roman/urunno=0001732235001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] D&R [/koo_button] [koo_button url="https://www.kitapyurdu.com/kitap/umami/442312.html" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Kitapyurdu [/koo_button] [koo_button url="https://www.idefix.com/Kitap/Umami/Edebiyat/Roman/Dunya-Roman/urunno=0001732235001" type="regular" size="small" icon="fa-heart" target="_self"] Idefix [/koo_button]
Quick View
Devamını oku